אבו בסמה מקדמת תכנית אב לשיפור התעסוקה, החינוך והרווחה במגזר הבדואי

בפגישה עם שר התמ"ת, שלום שמחון, הציגו מ"מ מזכיר המועצה האזורית אבו בסמה, רחמים יונה ומנהלי המחלקות התקדמות בשטח ותכניות אב ליצירת מפנה אמיתי ביישובי המועצה.
השר שמחון: מבין את התנאים המורכבים אשר בהם פועלת מועצה אזורית אבו בסמה ומעריך את העשייה

מועצת אבו בסמה מקדמת תכנית אב לתעסוקה במגזר הבדואי בנגב. בפגישה שקיימו מ"מ מזכיר המועצה האזורית אבו בסמה, רחמים יונה ומנהלי המחלקות במועצה עם שר התמ"ת, שלום שמחון, הוצגו ההישגים והתכניות לעתיד.

רחמים יונה דיווח לשר שמחון על הצלחת הפרוייקט המשותף למועצה ולמשרד התמ"ת, במסגרתו לומדים השנה מעל 100 סטודנטים בדואים במסלול ההכשרה המקצועית כהנדסאים. "בבית הספר התעשייתי של רשת אורט, שהקימה המועצה בסיוע משרד התמ"ת ביישוב אל סייד לומדים 150 תלמידים" ציין יונה ומסר כי בתחום התשתיות, החל פיתוח שלב א' של אזור תעשייה ביישוב אבו קרינאת" והוסיף כי במקביל הולכת ונשלמת התכנית לפיתוח איזורי תעסוקה בכל אחד מיישובי המועצה.

רחמים יונה הבהיר לשר התמ"ת כי החלטת הממשלה לקידום הצמיחה והפיתוח הכלכלי במגזר הבדואי שאושרה בספטמבר השנה, מחייבת תקציבים לפיתוח תשתיתי ואנושי. התכנית שמה דגש על סוגיית התעסוקה בכלל, ועל תעסוקת נשים בפרט "יש לתת את הדעת לפתרון חסמים מורכבים בשטח ולכן הצענו לשר מספר תכניות פעולה." מסר יונה.

מנהלי המחלקות אשר השתתפות בפגישה, ביקשו ממשרד התמ"ת לסייע בתכנון תכנית אב יישובית לתעסוקה, בשיתוף עם צוותי תכנון מקצועיים, אשר יגבשו פתרונות המותאמים לכל יישוב ויישוב.

מנהל תחום הפיתוח הכלכלי מוניציפאלי, מוטי חדד, ויועץ המועצה ד"ר אהרל'ה זוהר הציגו לשר שמחון את מאפייניה הייחודיים של אוכלוסיית המועצה והאתגרים בפניהם היא עומדת. כ- 60 אחוזים מהאוכלוסייה הם צעירים מתחת לגיל 20 ולרובם אין מענה מקצועי. לכן, המועצה שמה דגש רב על החינוך המקצועי.

מנהל מחלקת חינוך, חנן אפוטה, הסביר שהחלק הארי של התלמידים לא מצליח להגיע ללימודים גבוהים ולכן קיים צורך לקדם הקמת בתי ספר מקצועיים / תעשייתיים. החסם העיקרי לפתיחת בתי ספר נוספים הוא  המחסור במבנים. עוד הוסיף אפוטה, כי כל בית ספר  הסובל ממחסור במבנים, משמעותו תלמידים בוגרים אשר יתקשו להשתלב במעגל העבודה במשק. סיוע דחוף דרוש ליישוב תראבין בו מוצע להקים בית ספר תעשייתי.

מנהל המחלקה לשירותים חברתיים, ד"ר מג'יד אל עטאונה, הציג את הצרכים בתחום הרווחה. "המחלקה מפעילה  83 משפחתונים המאכלסים כ- 400 ילדים עד גיל 3. "במהלך השנה,  פנתה המועצה בבקשה לתוספת של 50 תקני משפחתונים וטרם נענתה", וזאת לצד הגדלת תקציב המותאם לצרכים המיוחדים  ולתשתיות הקיימות במועצה. ד"ר אל עטאונה עוד ציין כי דרושה הקמת 22 מעונות יום, שכן באף אחד מ-11 יישובי המועצה אין כיום מעון יום. 

לאחר ששמע את הדוברים, אמר השר שמחון כי הוא מבין את התנאים המורכבים אשר בהם פועלת מועצה אזורית אבו בסמה  ומעריך את העוסקים במלאכה. בסיום הפגישה, הזמין יונה את השר שמחון ואת בכירי משרדו לביקור במועצה ובאזור התעשיה הנמצא בהקמה.

לייבסיטי - בניית אתרים