אפיקומן על גלגלים לנערים הבדואים

הקרן לידידות השיקה במהלך חג הפסח את פרויקט "רוכבים בידידות במדבר" והעניקה 800 אופני שטח לתלמידי אבו בסמה

"היום כולנו אבו בסמה", חייכו 800 תלמידי כיתות ח' בבתי הספר של המועצה האזורית אבו בסמה שפירוש שמה בעברית הוא "אבי החיוך". על החיוכים הרחבים אחראי נשיא הקרן לידידות, הרב יחיאל אקשטיין שנענה לפניית ראש המועצה האזורית אבו בסמה, עמרם קלעג'י ותרם את 800 זוגות אופני השטח, כדי לאפשר גם לתלמידים הבדואים להצטרף למיזם "אופניים לכולם" של איגוד האופניים בישראל. 
 המיזם החינוכי חברתי הושק במהלך חול המועד של חג הפסח בהפנינג אופניים ענק שהתקיים ביישוב אום בטין, במעמד השר לענייני מיעוטים, הפרופ' אבישי ברוורמן, ראש מינהל הספורט במשרד התרבות והספורט, ד"ר אורי שפר, יו"ר ועד היישוב אום בטין, ג'אבר אבו כיף ועשרות רוכבים מכל רחבי הארץ.

השר לענייני מיעוטים, הפרופסור אבישי ברוורמן הדגיש בדבריו את המחויבות של המדינה להביא ליישובי הבדואים בנגב תשתיות נאותות, כבישים, חשמל ומים. "אופניים זה יפה ומשמח אבל אסור שבזה זה ייגמר" ציין השר ברוורמן ואמר כי פנה לראש הממשלה בנימין נתניהו בדרישה שיחזיר את היקף ההשקעות הממלכתיות במגזר הערבי להיקף שהיה בזמן ממשלת רבין. "השוויון מגיע לבני ישמעאל בדיוק כמו שהוא מגיע לבני ישראל" הטעים השר ברוורמן.

נשיא הקרן לידידות, הרב יחיאל אקשטיין, ציין במעמד הענקת האופניים כי "אזרחי ישראל הבדואים נמצאים, לצערי, בשולי החברה הישראלית. הקרן לידידות גאה לתמוך בפרויקטים המסייעים לקידום שיווין בין אזרחי המדינה, מעצימים את דור העתיד ותורמים ליצירת גשרים בין בני כל הדתות" הרב אקשטיין פנה לשר ברוורמן וביקשו להעביר מסר לממשלה כי "עת לעשות היא. די לדיבורים ולהבטחות. הממשלה חייבת לפעול לחיזוק כלל החברה הישראלית על שלל גווניה כי רק כך נבטיח את העתיד ונביא תקווה לישראל".

יו"ר המועצה האזורית אבו בסמה, מר עמרם קלעג'י הודה לרב יחיאל אקשטיין וליו"ר "הקרן לידידות"  דבורה גנני על ההירתמות המדהימה וציין כי המיזם נועד לקרב את בני הנוער הבדואים לחברה הישראלית, לספק להם מסגרת חינוכית ומעצימה לשעות הפנאי, תוך קידום העיסוק הספורטיבי וערכים של ההגנה על הסביבה. "בשיתוף איגוד האופניים בישראל הכשרנו מדריכים מקומיים ל-25 מועדוני הרכיבה שהקמנו בבתי הספר של אבו בסמה והתרומה של הקרן לידידות מאפשרת לנו להעניק את החוויה הספורטיבית והערכית לעוד מאות תלמידים".

ראש ועד הכפר, ג'אבר אבו כף, שהפתיע את הילדים – רבים מהם בגיל נכדיו, והראה להם כיצד לרכב על אופניים עם הגב לכיוון הנסיעה, אמר בהתרגשות כי רבים מגיעים לכפרי הבדואים מדברים ומבטיחים אבל אח"כ לא כל כך מספיקים גם לעשות... "אבל לא כך קרן הידידות של הרב אקשטיין. את הרב אני פוגש היום לראשונה אבל לעשייה הברוכה שלו כבר עדויות רבות בשטח. התרומה שלך היא ברכה לכל הילדים ואני מקווה שגם הקרן לידידות וגם השר ברוורמן ימשיכו ויסייעו לראש המועצה עמרם קלעג'י להתגבר על כל המכשולים הבירוקרטים ולהאיץ את פיתוח היישובים שלנו בנגב" אמר אבו כף.

יושבת ראש איגוד האופניים בישראל, בוני אשל ומנהל המיזם "אופניים לכולם" מטעם האיגוד, אייל הרשטיק אמרו, כי כשהוקם המיזם "אופניים לכולם" זה היה החזון וכעת, בזכות הקרן לידידות אנו ניצבים בפני הגשמתו. אשל והרשטיק הזמינו את קהילת רוכבי האופניים מכל המגזרים והדתות לבוא ולקחת חלק בפעילות כחלק מדו-קיום על גלגלים". 
     
מנהל אגף הספורט והנוער באבו בסמה, עלי אלהוושלה , הוסיף כי אומנם אפשר שמקרב הנערים הללו יצמח הלאנס ארמסטרונג הבא, אבל חשוב לא פחות שמיזם האופנים יהווה עבור בני הנוער הבדואים אמצעי נוסף לגיבוש מנהיגי הקהילה לעתיד לבוא.

לייבסיטי - בניית אתרים