באבו בסמה חושבים רחוק! חושבים בריא

פרויקט "אורח חיים בריא" יצא לדרך. בתום ההכשרה המקצועית תקבלנה
כ-350 הגננות ומנהלות המשפחתונים במגזר הבדואי מהפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן גוריון תעודה רשמית של מדריכות ומנחות סדנאות לקידום בריאות

מחקרים רפואיים שנערכו בשנים האחרונות מציגים תמונת מצב די עגומה ממנה עולה כי כתוצאה מחוסר מודעות לתזונה נכונה ולאורח חיים בריא, סובלים רבים מבני המגזר הבדואי בדרום ממחלות כרוניות: סכרת, אנמיה ומבעיות בריאותיות נוספות המשליכות גם על אחוזי התחלואה והתמותה 
בפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, נחשף לאחרונה הפרויקט החדש "אורח חיים בריא". הפרויקט שתוכנן בקפידה ע"י גורמים מקצועיים יחשוף כ-350 גננות ומנהלות משפחתונים ברחבי אבו בסמה למידע נרחב בתחום התזונה הנכונה. באמצעות סדנאות ייחודיות שיועברו על ידי מרצים בכירים בפקולטה בנושאים תזונה ובריאות מגוונים, וביניהם: גורמי הסיכון למחלות, פעילות גופנית, הרפיית מתח, שיטות לשינוי התנהגות בריאותית, מניעת נזקי עישון ועוד.

ד"ר סלימן אל-סאנע, מנהל מחלקת קידום בריאות, וטרינריה ותברואה באבו בסמה סיפר כי באמצעות הפרויקט הייחודי בוגרות הסדנא תסייענה לאוכלוסייה של כ-25 אלף נפשות במגזר הבדואי בדרום. " בוגרות ההכשרה, יכילו על עצמן ועל הורי תלמידיהן את השיטות הנכונות לקיום אורח חיים בריא. כיום בכל גן לומדים כ-30 תלמידים, וכל משפחה במגזר מונה בממוצע כ- 5 נפשות. בחישוב פשוט לפי מספר הגנים אנו מתכננים להגיע לכ- 25 אלף ילדים ובני נוער במגזר".

בכנס שהתקיים בפקולטה למדעי הבריאות, השתתפו מ"מ מזכיר מועצת אבו בסמה מר רחמים יונה, ראשי המחלקות השונות במועצה, נציגי הפקולטה למדעי הבריאות וקהל של כ-200 נשים תושבות אבו בסמה. בתום הפתיחה החגיגית ציינו אנשי המועצה כי כבר בשבועות הקרובים יסיימו הגננות ומנהלות המשפחתונים לרכוש את הידע הרלוונטי.
"אנו צופים כי כבר בחודש דצמבר הקרוב,  יתחילו בוגרות ההכשרה המקצועית בליווי צמוד של אנשי המועצה להעביר את הידע למאות הורי הילדים ברחבי המועצה".

לדברי ד"ר דב תמיר, מנהל היחידה לקידום בריאות בפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת
בן גוריון
: "מאות הגננות ומנהלות המשפחתונים שחולקו לקבוצות ילמדו במהלך שישה מפגשים משמעותיים כיצד להעביר את נושאי הבריאות הללו המצילים חיים במגזר הבדואי ובכלל".
והוסיף: "זו פעם ראשונה שאנו מבצעים את הסדנא הזאת בהיקף רחב כל כך. בעידוד פרופ' שאול סופר, דיקן הפקולטה ובסיוע ראשי המחלקות של המועצה תקבלנה הנשים בסיום ההכשרות והסדנא תעודה רשמית מטעמנו של מנחת סדנא לקידום בריאות."
אמל אבו גאנם, רכזת הפרויקט בפועל, ומי שתלווה את המנחות לאורך הסדנא נשמעה מעודדת וציינה: " ההיענות, ההתגייסות לפרויקט מצד מועצת אבו בסמה ומצד הפקולטה, והידיעה כי ההורים קשובים ומכבדים את הגננות נותנת לנו רוח גבית איתנה והבנה כי הידע החשוב הזה יועבר לאלפי בני המגזר, ישנה הרגלים רעים, יכניס אורח חיים בריא לקהילה ולמעשה יציל חיים"

לייבסיטי - בניית אתרים