באבו בסמה: שומרים על איכות הסביבה

בית הספר היסודי "אל-מסתקבל" זכה בפרס בית ספר ירוק
מטעם המשרד להגנת הסביבה ומשרד החינוך

עלי אל ענעמי מנהל המחלקה לחינוך סביבתי במועצת אבו בסמה מציין:
"שיפור באיכות הסביבה הוא שיפור באיכות החיים של כולנו"


קידום איכות הסביבה במועצה האזורית אבו בסמה, צובר תאוצה בשנת הלימודים הנוכחית. המועצה מרחיבה את הפעילות זו השנה החמישית, ומקיימת מגוון הכשרות ופעילויות בשיתוף עם מערכת החינוך והקהילה.
מנהל המחלקה לחינוך סביבתי במועצה האזורית אבו בסמה, עלי אל ענעמי אומר כי: "תכניות הלימודים בבתי הספר כוללות שיעורים לעידוד הקיימות והטמעת ערכי השמירה על הסביבה תוך הבנת השפעתה על חיינו. ברור שבנגב בכלל וביישובי הבדואים בפרט, יש לנו עוד המון עבודה לעשות, אולם כבר עכשיו לאף אחד אין עוד ספק כי הנושא נמצא על סדר היום של התושבים. כולם כבר מבינים כי שיפור באיכות הסביבה הוא קודם כל שיפור איכות החיים שלכולנו."

כדוגמא לפעילות האינטנסיבית בתחום, מביא אל ענאמי את בית הספר אל מסתקבל שזכה לאחרונה בפרס
"בית ספר ירוק". את הפרס שמהווה לא רק הוקרה אלא גם מענק כספי לפיתוח תוכניות לימודים ועשייה "ירוקה" בתחומי בית הספר, העניקו המשרד להגנת הסביבה ומשרד החינוך, לאחר שהמורים ותלמידי "אל מסתקבל"  הציגו בפני ועדת שיפוט את הפעילות האינטנסיבית של ביה"ס הן בשילוב לימודי איכות הסביבה בתכנית הלימודים, והן בעשייה ירוקה בפועל: צמצום שימוש במשאבי חשמל ומים, איסוף פסולת למחזור ופעילות למען הקהילה. יצוין כי שני בתי ספר נוספים בתחומי המועצה מועמדים לקבל את הפרס- בי"ס אלסנאבל ובי"ס נווה מדבר.

מנהל המחלקה לחינוך סביבתי באבו בסמה, עלי אל ענעמי, מספר כי בימים אלו יוצאים לסמינר קיימות ואיכות הסביבה 36 מנהלים מבתי הספר בשיתוף המשרד להגנת הסביבה והרשת הירוקה. הסמינר הייחודי יכשיר את המנהלים להטמיע את הנושא בקרב המורים, התלמידים וכלל הצוות האדמיניסטרטיבי. כיום, הרשת הירוקה מלווה 10 בתי ספר יסודיים ותיכונים להובלת עשייה סביבתית, חינוכית וקהילתית בהנחיית המורים.

ולא רק בחינוך הפורמלי. אל ענעמי מספר כי במקביל לפעילות במסגרת תכנית הלימודים, מפעילה המועצה
בשיתוף עם החברה להגנת הטבע, את התוכנית "ילדים מובילים שינוי" בה משתתפים  500 תלמידים. במסגרת התוכנית מגבירים התלמידים את היכרותם עם סביבתם הקרובה ומובילים שינוי בקהילה, כאשר בחלק מבתי הספר כבר פועלות פינות מחזור עם פחים למיון פסולת כמו נייר, פחיות ובקבוקים.

לייבסיטי - בניית אתרים