ספרים רבותיי ספרים

ביקור קצר בספרייה הנפלאה של ג´ואהר אבו חמאד בתיכון עמל באבו קרינאת

את הספרייה האזורית של אבו בסמה, הממוקמת בתיכון עמל באבו קרינאת מנהלת הגברת ג'ואהר אבו חמאד מדירג'את, האישה הראשונה במגזר הבדואי העומדת בראש ספרייה ציבורית.
הספרייה הינה ציבורית ופתוחה לקהל הרחב וכל תושב יכול לעשות שימוש בספריה - לבקר בה, לעיין במשאבים – לשאול ספרים ולהשתתף באירועים המתקיימים בה.
"בכדי להקים את הספרייה חברו יחד המועצה האזורית אבו בסמה בשיתוף עם ג'וינט ישראל, עמותת "צעד אתי", המחלקה לספריות במשרד התרבות והספורט והמחלקה לספריות במשרד החינוך והיא ממש סיפור הצלחה יוצא מן הכלל" מספרת ג'ואהר, ומוסיפה כי : " האוכלוסייה הבדואית שואפת לראות את ילדיה משתלבים בחברה משכילה ועובדת, והספרייה האזורית מספקת את הצרכים החדשים הנוצרים בעקבות השינויים המתחוללים באורחות החיים.
בספרייה האזורית עומדים לרשות הציבור אוספים ספריים ולא ספריים המשקפים את ערכי התרבות של הקהילה להרחבת הדעת, ההשכלה, פיתוח הסקרנות ולבילוי הזמן הפנוי."
גורמי החינוך במועצת אבו בסמה סיפרו כי השאיפה היא שבכל בית ספר תוקם ספרייה שתהיה מסונפת לספרייה המרכזית ותעבוד על פי תכנית עבודה בהנחיית הספרייה המרכזית.
הקמת הספריות והכרתן כסניפים של הספרייה האזורית תלויה בעמידה בקריטריונים של המחלקה לספריות במשרד התרבות והיא נעשית בהדרגה.
פעילות הספרייה החלה בשנת 2009 בדגש על פעילויות העשרה. שיתוף פעולה יפה עם ילדי הגנים ותלמידי כיתות א' הסמוכים לספריה הוליד סדרה של ארבעה ביקורים במשך שנת הלימודים. הילדים זכו לשעת סיפור ו/או הצגה ושאלו ספרי ילדים. כל ילד קיבל תיק לשמירה על הספר עד לביקור הבא.
השנה, הפעילות נמשכת לאותם ילדים הסמוכים לספרייה וגם מתרחבת לאזורים אחרים.
כמו כן במהלך השנה נערך פרויקט של "תרבות דיגיטאלית" קורס להכרת האינטרנט והשימושים בו להורים במגזר. נרשמה השתתפות יפה בקורס והשנה מתכוונים להמשיך ולפתח את הקורס עבור הורים נוספים ביישובי המועצה.
ג'ואהר אבו חמאד כבר צופה קדימה: " אני מאמינה שכחלק מהפעילות הענפה שנעשית במועצת אבו בסמה לקידום החינוך בכלל ונושא הספרות והעשרת הידע בפרט – הספריות ימשיכו להתפתח ולהגיע לאזורים רבים נוספים – זאת השאיפה ואני מאמינה שכך גם יהיה".

לייבסיטי - בניית אתרים