שר התמ"ת שלום שמחון, בביקור ביישובי המועצה האזורית אבו בסמה:

"המדינה מבינה שהיא חייבת לפתור את בעיית הקרקעות בנגב,
אבל גם לתושבים חשוב לא לפספס את ההזדמנות"השר שמחון סקר את תכנית האב שגיבשה מועצת אבו בסמה לפיתוח אזורי תעסוקה והתחייב כי משרדו נרתם לקדם את הביצוע בשטח
שר התעשייה, המסחר והתעסוקה, שלום שמחון, שהוא גם השר הממונה על ענייני המיעוטים בממשלת ישראל, ערך אתמול (יום ג') סיור ביישובי המועצה האזורית אבו בסמה ובחן מקרוב את תכנית האב שגיבשה המועצה לפיתוח אזורי תעסוקה . השר שמחון בחן גם את מערך החינוך המקצועי שמפעילה המועצה בשיתוף רשת אורט והתחייב כי משרדו נרתם לקדם את הביצוע בשטח.
במהלך הסיור ביקר שמחון גם במשפחתונים שהקימה מועצת אבו בסמה והתרשם מרמת ההכשרה הגבוהה שקיבלו מפעילות המשפחתונים במסגרת תכנית משותפת של המועצה ומשרד התמ"ת. בהמשך, הוצגה לשר תכנית "מרעית רבתי" לפיתוח מתחם תעסוקה רחב ליישובי מועצת אבו בסמה – מכחול, דריג'את וכוחלה.

השר שמחון ציין כי המדינה מבינה שהיא חייבת לפתור את בעיית הקרקעות בנגב אך גם לתושבים חשוב לא לפספס את ההזדמנות. "אנחנו בתמ"ת עושים מאמץ גדול  לעמוד בכל ההתחייבויות ליצירת אזורי תעסוקה, תעשייה, משפחתונים וחינוך מקצועי ביישובי אבו בסמה. אבל תדעו לכם שכאשר קיבלתי עליי לפני 8 חודשים את האחריות לענייני המיעוטים והצעתי להקים  משרד לענייני מיעוטים, הראשונים להתנגד היו הערבים שביקשו שסמכויות הטיפול בעניינם תישאר במשרד ראש הממשלה" ציין השר שמחון.

ממלא מקום מזכיר מועצת אבו בסמה, רחמים יונה, קרא לשר להביא להחלטת ממשלה שתפסיק הוצאת צווי הריסה לתושבים הבונים ע"פ תכניות בניין מאושרות בתחומי הגבולות המוכרים של היישובים המוכרים. "לא ייתכן שאדם שהגיש תכניות מפורטות ובונה על פיהן את ביתו במקום המיועד לכך יקבל – על לא עוול בכפו צו הריסה, רק בגלל שהמדינה עדיין לא השכילה להגיע להסכמות הנדרשות לקביעת תכנית המתאר הכללית. הממשלה חייבת להפריד בין סוגיית הבעלות על הקרקעות לבין ההכרח לאפשר פיתוח תנאי החיים ביישובים המוכרים- על פי כל הכללים הנהוגים במדינה מתוקנת".
רחמים יונה הבהיר לשר, כי תכניות המתאר ליישובי המועצה מתבצעות בשיתוף מלא עם התושבים. "זהו עיקרון יסוד בפעילות שלנו כי לדעתנו התושבים הם שצריכים לקבוע את עתידם. זה נכון שבדרך הזאת הדברים לוקחים יותר זמן ויש עיקובים שנולדים כתוצאה מוויכוחים פנימיים בין המשפחות השונות בכל יישוב אבל אין ספק כי זו הדרך הנכונה" אמר יונה לשר שמחון וצין כי הפעילות המשותפת של המועצה עם רשת אורט ובסיוע התמ"ת לקידום החינוך המקצועי ביישובים, הוכח כזרז משמעותי לשילובם של יותר צעירים לשוק העבודה. "אבל אנחנו חייבים להגביר ולהוסיף על הפעילות הזאת ולגוון את מגמות הלימוד שאנחנו מציעים לצעירים".  השר שמחון ציין כי הוא מסכים עם רחמים יונה והתחייב להקים בית ספר מקצועי נוסף בשטחי המועצה בשנה הקרובה.

הרכז המוניציפלי של מועצת אבו בסמה, מוטי חדד, הסב את תשומת ליבו של שמחון לבעיית התעסוקה של נשים ביישובי המועצה הנובעת מהערכים התרבותיים בקרב האוכלוסייה הבדואית. חדד ציין כי במסגרת תכנית האב לפיתוח התעסוקה באזור מקדמת המועצה הקמתם של עסקים שיספקו עבודה לנשות
אותם כפרים. חדד המשיך וציין את הצלחתה של תכנית "שילוב" שבמסגרתה יותר מ-90 סטודנטים (מחציתם נשים) כבר לומדים לתואר הנדסאי במקצועות טכנולוגיים.

מנהל המחלקה לשירותים חברתיים, ד"ר מג'יד אל עטאונה ציין כי המאפיינים התרבותיים של הבדואים מחייבים היערכות שונה להעצמת נשים בתעסוקה לא רק במציאת התעסוקה אלא גם בהתנהלות שירות התעסוקה כלפי הנשים הבדואיות – כל עוד לא נמצאים להם פתרונות תעסוקה באזור המגורים.

יו"ר ועד הכפר אלסעיד, סעיד אלסעיד,  הדגיש בדברי ברכתו לשר כי התושבים כבר שבעים הבטחות ותוכניות שאינן ממומשות ומיושמות בשטח וציין את  המחסור החמור באפשרויות תעסוקה ובתשתיות עמם מתמודדים התושבים. יו"ר ועד הכפר אבו קרינאת, מוחמד אבו קרינאת,  ביקש מהשר לקדם הקמת מרכז שירותים ביישוב ואילו חבר הועד, עודה אבו עשיבה, ציין בפניי השר כי "לנוכח שיעור האבטלה הגבוה במגזר הבדואי, חייבת המדינה לסייע בפיתוח אזורי התעסוקה. בלי ביטחון כלכלי, אנשים לא יתכנסו בגבולות המוכרים של היישובים הקיימים כי אף אחד לא יכול להתחייב לתשלומים  כל עוד אין לו פרנסה וביטחון כלכלי", הדגיש.

לייבסיטי - בניית אתרים