"6 מכל 7 תושבים באבו בסמה לא יוכלו לבחור ולהיבחר למועצה"

סגנית המפקח הארצי על הבחירות בכנס של המועצה האזורית אבו בסמה:
"6 מכל 7 תושבים באבו בסמה לא יוכלו לבחור ולהיבחר למועצה
כל עוד לא יסדירו את רישום כתובתם במרשם האוכלוסין"

ראש המועצה, עמרם קלעג´י:
"נעשה הכל על מנת להבטיח כי הבחירות יתקיימו כחוק"
המועצה האזורית אבו בסמה החלה אתמול בהיערכות לקיום הבחירות למועצה, ביום 4 בדצמבר 2012. אתמול קיימה המועצה כנס ראשון מיוחד לתחילת ההיערכות לבחירות ובמהלכו עודכנו עשרות רבות של חברי הוועדים ונציגים מעשרת יישובי המועצה מבכירי משרד הפנים ומאנשי המועצה על מתכונת הבחירות וההתארגנות המקדימה הנדרשת מהמועמדים לתפקידים השונים במועצה ובוועדי היישוב וכן מכלל התושבים. בכנס שהיה לעיתים סוער ואף גלש לוויכוח בין נציגים שונים על הצורך בקיום בחירות למועצה כבר בשנה הבאה, חולקה למשתתפים ערכת היערכות לבחירות שכללה את ספר דיני הבחירות במועצות האזוריות ומסמך המפרט את הדגשים לקיום הבחירות למועצה ולוועדים המקומיים.
ראש המועצה האזורית אבו בסמה , עמרם קלעג'י, הבהיר בכינוס, כי למרות שלכאורה, נותרה עוד כשנה וחצי למועד הבחירות, ההיערכות חייבת להתחיל כבר עכשיו. "זהו תהליך דמוקרטי חשוב וחיוני  של קבלת אחריות התושבים על ניהול ענייניהם בעצמם. כבר לפני שלוש שנים יזמנו, כזכור, תכנית לימודים אקדמית  במגוון התחומים המוניציפאליים. עשרות חברי ועדים ומנהיגים מקומיים השתלמו באוניברסיטת בן גוריון ואחר כך בפעילות מעשית ביישובים. עכשיו הגיע הזמן לממש את הידע שנרכש ולקיים את הבחירות כחוק – ובראש ובראשונה להבטיח כי כל התושבים יוכלו לממש את זכותם לבחור ולהיבחר"

מנהל אגף הפיתוח והמוניציפאלי במועצה, מוטי חדד, שארגן את הכינוס, עדכן את הנוכחים כי בעוד שיישובי המועצה מונים בפועל יותר מ-35,000 תושבים,  הרי שבמרשם האוכלוסין של משרד הפנים, - על בסיסו מורכב פנקס הבוחרים החוקי, רשומים בינתיים רק 5,320 תושבים כמי שכתובתם היא  בתחום אחד מיישובי המועצה.  "רוב התושבים רשומים על שם השבט ולא בכתובת היישוב שבו הם גרים ואנחנו חייבים לשנות את הרישום כבר במהלך החודשים הקרובים" אמר חדד והדגיש כי כדי להקל על התושבים ולמנוע מהם את הצורך להגיע למשרד הפנים בבאר שבע, סיכמה המועצה עם משרד הפנים על נהלים שיאפשרו לבצע את שינוי הכתובת במשרדי המועצה.

הממונה על המחוז במשרד הפנים, אבי הלר, הדגיש בפני הנוכחים כי הסדרת הנושא המוניציפאלי אינה קשורה כלל לסוגיית הקרקעות והדגיש כי בשונה מהבחירות לכנסת – הפתוחות לכל אזרח, הרי שהבחירות לרשויות המקומיות והאזוריות מתבצעות על בסיס הכתובת הקבועה במרשם האוכלוסין. "אתם חייבים להסדיר את רישום הכתובות כי אחרת מיעוט קטן בלבד יקבע לרוב הציבור מי ינהיג אותו. אני מאחל לכם שתבחרו ראש המועצה וחברי וועדים ראויים שישרתו את הציבור באופן הטוב ביותר" ציין הלר והדגיש כי משרד הפנים יוודא שאומנם רק מי שגר דרך קבע בתחום אחד מיישובי אבו בסמה – יוכל להירשם ולהשתתף בבחירות.

מנכל" הרשות להסדרת התיישבות הבדואים בנגב, יהודה בכר,  ברך את משתתפי הכינוס והבטיח המשך שיתוף פעולה של הרשות עם המועצה שתיבחר "אנחנו מעורבים כרגע ביותר מ-40 פרוייקטים לקידום התשתיות והרווחה ביישובים הבדואים" אמר בכר והביע הערכה רבה לעמרם קלעג'י על קידום המועצה ועל השקיפות שבה מתנהלת ההיערכות לקראת קיום הבחירות.

סגנית המפקח הארצי על הבחירות במשרד הפנים, עו"ד איילת פישמן, סקרה את דיני הבחירות למועצות האזוריות והתריעה כי במצב הרישום הקיים כי "6 מכל 7 תושבים באבו בסמה לא יוכלו לבחור ולהיבחר למועצה כל עוד לא יסדירו את רישום כתובתם במרשם האוכלוסין. ב- 8 ביולי 2012 – 150 יום לפני הבחירות, ייחתם פנקס הבוחרים ומי שבספח תעודת הזהות שלו לא תופיע עד לאותו תאריך כתובת קבועה באחד מיישובי המועצה – פשוט לא יוכל לבחור וכמובן גם לא להיבחר למועצה או לוועד המקומי". עו"ד פישמן הדגישה כי ב-4 בדצמבר 2010 יתקיימו בחירות בעוד 26 מועצות אזוריות ברחבי הארץ וכי דיני הבחירות חלים כמובן על כל המועצות במידה שווה. סגנית המפקח על הבחירות הסבירה עוד בכינוס על שיטת הבחירות – בחירה אישית לראש המועצה ובחירה ברשימה של מועמדים לוועד המקומי ולמליאת המועצה. עו"ד פישמן פרטה גם את כללי מימון הבחירות.

היועץ המשפטי של מועצת אבו בסמה, עו"ד חן אביטן, שהתמחה במסגרת לימודיו לתואר שני במשפטים גם בחוקי המשפט הבדואי, הדגיש כי האתגר המרכזי של התושבים הוא להתעלות מעבר למסורת השבטית ולבחור את המועמדים על פי יכולותיהם לשרת את הציבור. עו"ד אביטן ציין בכינוס, כי בתי המשפט מתייחסים בחומרה רבה לעבירות בחירות וכי נגד ראשי ערים ומועצות לא מעטים – בכל המגזרים, הוגשו כתבי אישום על שוחד בחירות. "העובדה שזו פעם ראשונה שמתקיימות בחירות ביישובי אבו בסמה, לא תגן על מועמדים שיחלקו טובות הנאה כדי לקבל יותר

קולות או ייסגרו דילים לא חוקיים" הזהיר היועץ המשפטי של המועצה והדגיש כי בתי המשפט לא פוטרים מעונש גם כאשר ראש הרשות טוען כי נהג ע"פ חוות דעת משפטיות שקיבל.

במהלך הכינוס התעורר, כאמור, ויכוח בין נציגי היישובים השונים על הצורך בקיום הבחירות למועצה וסיום תפקידה של המועצה הממונה כבר בשלב זה.

נציגים רבים, ובהם השייח עקל אל עטרש, טענו כי "קיום הבחירות עכשיו הוא צעד פזיז כמו להכין חבל לקשירת הגמל – לפני שבכלל קנינו אותו. חשוב שהמועצה הממונה תמשיך לעבוד  להשלמת התשתיות, הפיתוח והחינוך ביישובים" טען.

אחדים סברו כי הבחירות מוקדמות מידי וכי חייבים לחלק את יישובי המועצה לשתי מועצות אזוריות  והיו שסברו כמו עו"ד עאמר אבו עסא, כי אין כל סיבה לדחות עוד את הבחירות וכי זכותה של האוכלוסייה וחובתה של המדינה למלא אחר הכלל דמוקרטי הבסיסי ולאפשר לתושבים לנהל בעצמם את ענייניהם, כמו בכל רשות מקומית אחרת במדינה.

לייבסיטי - בניית אתרים