80% מתקציב המועצה האזורית אבו בסמה לשנת 2010 – לחינוך התלמידים הבדואים

יו"ר המועצה האזורית אבו בסמה, עמרם קלעג´י:
"תקציב 2010 מבטא את תפיסתנו כי החינוך וההשכלה הם מחולל השינוי האפקטיבי ביותר לשילוב הראוי של הצעירים הבדואים בחברה ובמשק

המועצה האזורית אבו בסמה ממשיכה לשים את קידום החינוך במוקד פעילותה ותשקיע 80% מתקציבה לשנת 2010– סך של 132מיליוני ש"ח, בהמשך קידומה של מערכת החינוך ביישובי המועצה ובפזורה הבדואית.
יו"ר המועצה האזורית אבו בסמה, עמרם קלעג'י מדווח כי במהלך שנת התקציב החולפת – 2009, השלימה המועצה את בנייתם של 4 בתי ספר תיכוניים, 8 בתי ספר יסודיים ו- 6 גני ילדים.
4 גני ילדים נוספים נמצאים בשלבי בנייה.
קלעג'י מציין כי מאז 2005 הושקע בהקמת מוסדות חינוך ביישובי המועצה סכום של כ-115
מיליון ש"ח. "נכון שהאתגרים עוד רבים ועצומים – ובכל תחומי הפעילות, אבל אי אפשר שלא להעריך את הסיוע הרב שקיבלנו ממשרדי החינוך, הפנים והאוצר על מנת לחולל בכל אחד מיישובי המועצה מהפכה חינוכית של ממש" אומר קלעג'י ומדגיש: "יחד עם רשת אורט וצוות מורים ומנהלים מסור במיוחד, אנחנו קובעים שיא במניעת נשירה מבתי הספר התיכוניים והבוגרים שלנו כבר החלו מטפסים במעלה דירוג ציוני הבגרות. ברור לנו שחינוך והשכלה הם מחולל השינוי האפקטיבי ביותר לשילובם של הצעירים הבדואים בחברה ובכלכלה הישראלית ואנחנו מקפידים לתת לתפיסתנו זו ביטוי מוחשי ביותר גם בתקציב 2010". אומר ראש המועצה האזורית אבו בסמה.

ראש מנהל החינוך של המועצה, חנן אפוטה, מציין כי בימים אלו משלימה המועצה התקנתן של 35 "כיתות חכמות" להוראה ב-7 בתי ספר הכוללות ציוד אלקטרוני מתקדם כגון -  מחשבים חכמים,
מערכת שליטה ובקרה של המורה, לוח אינטראקטיבי, מערכות דיגיטאליות ואמצעי הוראה נוספים כחלק מתכנית אופק חדש.

המועצה האזורית אבו בסמה רואה לה למטרה לקדם את החינוך האקדמי לבני היישובים ומממנת עשרות מלגות לסטודנטים בכל שנה.
עידוד מיוחד מקבלים סטודנטים להוראה המתחייבים לחזור לבתי הספר ביישובי המועצה והפעם כמורים.
כמו כן, ניתן דגש על קידום הכשרה מקצועית טכנולוגית, ובשיתוף משרד התמ"ת והמכללה הטכנולוגית ב"ש נהנים עשרות סטודנטים וסטודנטיות מהמגזר הבדואי מתמיכה בלימודי הכימיה, מכונות, בניין, תוכנה וחשמל לתואר הנדסאי. בסיום הלימודים משתלבים הסטודנטים בהצלחה, בסיוע המועצה, בחברות ובמפעלי היי-טק מובילים, ביניהם: אינטל, טבע, כימיקלים לישראל ובמפעלי כימיה ותעשייה נוספים באזור הנגב וכן ביזמות ועסקים פרטיים.

תקציב הרווחה של מועצת אבו בסמה לשנת 2010, מגיע לכדי 22 מיליוני ש"ח - % 13 מהתקציב.  מנהל האגף לשירותים חברתיים במועצה, ד"ר מג'יד אלעטאונה אומר כי במהלך שנת 2009 הקימה המועצה בשיתוף משרד הרווחה ועמותות חשובות כמו הקרן לידידות בראשות הרב אקשטיין, "נגבה" ו-"אופנים"  פרויקטים רבים לקידום תלמידים עם צרכים מיוחדים, מעבדות ניידות מתקדמות הממוקמות בתוך אוטובוס עוברות בין הכפרים, יושם בהצלחה פרויקט לצורפות ותכשיטנות לנשים במסגרת קידום מעמד האישה, קמו שני מועדוני אופניים חדשים לקבוצות בני נוער בסיכון, ובנוסף דאגו במועצה למועדון עבור נשים העוסק בנושאי בריאות, חינוך, טיפוח אישי ואיכות הסביבה. מלבד פעילויות אלו קודמו פעילויות רבות נוספות לרווחת המשפחות הבדואיות ביישובי המועצה ובפזורה.

בתחומי התשתיות ייסללו במהלך 2010 כבישים בישובים אום בטין ואל סייד. יצוין כי משנת 2004 ועד 2009 השקיעה המועצה כ-40 מיליון שקלים בהקמת כבישי גישה ותשתיות ביישובים.
מוחמד אבו קרינאת, מהנדס המועצה, ציין כי: "במועצה שוקדים בימים אלה על תוכניות הפיתוח לישוב דריג'את ולשתי שכונות חדשות ביישוב קסר א-סר בשיתוף משרד הבינוי והשיכון. כל הכבישים והמבנים החדשים, הינם ברמה גבוהה ביותר של תכנון וביצוע" אומר אבו קרינאת ומוסיף כי " רק בחודש האחרון חנכנו שני מועדוני נוער בשיתוף מפעל הפיס באבו קרינאת ובקסר א-סר, וכבר בחודשים הקרובים ייפתחו 4 מבנים רב תכליתיים נוספים ביישובים אום בטין, דריג'את, תראבין וקסר א-סר. מבנים אלה ישמשו לפעילות קהילתית ולתחנה לאם ולילד, למשרדים למחלקת הרווחה ולפעילות חוגים לנוער לכלל תושבי האזור.

לייבסיטי - בניית אתרים